Inspirace

Pouť není jenom takový výlet po okolí. Pouť má v sobě vždycky něco navíc. To něco navíc je už otisknuto v úmyslu, se kterým putuješ, ale můžeš jít ještě dál. Tady najdeš různé inspirace a výzvy na cestu, ať už jsi poutník, který sotva začal chodit, nebo poutník s tisíci kilometrů v nohách.
Každý týden tu objevíš novou sadu inspirací.

Image

Slůvko na start

Postní doba zažívá v posledních letech jistou formu comebacku. Postit se je in, a to nejen v křesťanských kruzích. Postí se často i lidé, kteří jmenují Boha jinak, nebo věří v něco jiného. Pojďme se zamyslet nad tím, od čeho se nejčastěji postíme. S ohledem na trendy a hmatatelnost soupeří o první místo tři kandidáti. Prvním je ten všeobecně známý kuchyňský půst, druhým půst od negativních myšlenek a činů, konečně třetím půst od technologických hraček, kterých máme teď plné ruce víc než kdy jindy. Proti těmto postním šampionům těžko něco namítat, ale jako by tomu pořád něco chybělo. Možná chybí špetka popela.

Popelec je znamením pokory, vědomí vlastní nedokonalosti. Tento symbol dávno překročil kruhy praktikujících křesťanů – ne nadarmo říkáme: Sypu si popel na hlavu. Popel na hlavě značí uznání chyby a vlastních limit i tam, kde Bůh není příliš skloňované slovo. Při pouti jistě narazíme na své limity. V té chvíli bývá dobré si uvědomit, že v tom nejsme sami – putují s námi ostatní poutníci i ten Poutník, ať už mu říkáme jakkoliv.

Image

Modlitba poutníka

Než vyrazíš, můžeš hodit řeč s Poutníkem

Cítím radost při každém svém kroku. 
Je to tichá a pokojná, ale intenzivní radost, 
která otřásá celým mým já. 
 
Je to radost někde hluboko ve mně. 
Chvílemi je tak silná, že mi vhání slzy do očí. 
 
Je to radost, která prozařuje mým životem 
bez ohledu na to, zda je léto nebo zima, 
zda jsem zdravá nebo nemocná, 
zda se mi věci daří nebo nedaří... 
 
A proto Tě chci, (Pane), chválit.
(Z knihy Kápézetka chval manželky a matky (Paulínky, 2015)
 

Přidejte se k putování

Vytvoř si svůj profil a přidej se k dalším poutníkům, kteří jdou skrze své malé cesty k velkému cíli.